Focení vodopádů, potoků a říček

Vytvořeno 10. 12. 2020

Fotit potoky, říčky a vodopády je jedna z možností krajinářské fotografie. Jedná se o fotografie s pohybem vody, která je rozmazaná. Takové fotografie vypadají zajímavě a působí na nás uklidňujícím dojmem.

Horská říčka

Takové fotografie můžeme fotit v kteroukoliv roční dobu, nejlepší je na to samozřejmě podzim a také jaro.

Musíme najít nějakou vhodnou krajinu a lokalitu, ideálně jsou lesní potoky – v lese je málo světla a to se nám může hodit – větší vodopády najdeme i u nás v Čechách.

Nevhodné jsou stojaté vodní plochy jako rybníky nebo jezera, tam se pohybu moc nedočkáme.

Lesní potok

Jaké vybavení budeme potřebovat???

Pro tento typ focení budeme potřebovat stativ, fotoaparát s manuálním režimem, polarizační filtr, dálkovou spoušť a může se hodit nějaký slabší ND filtr.

Ano, chápeme správně, naším cílem bude použít delšího času na rozmazání vodní plochy. Z článku FOTOGRAFICKÉ ZÁKLADY víme jaký je vztah ISO, CLONA a ČAS.

Rozmazaný proud a ostré okolí potoka

Víme, že nechceme mít šum ve fotografii a tak budeme používat ISO o nízké hodnotě 100, krajinu chceme mít co nejvíce proostřenou, proto použijeme clonu okolo  11-13, (vyšší ne kvůli difrakci) no a už zbývá nastavit jen  čas. Potřebujeme se dostat na časy kolem 1s, aby se pohyb vody rozmazal. Mám vyzkoušené, že je nejlepší jít fotit brzo ráno nebo k večeru, kdy je světla málo a to nám pomůže s časem. Za slunečného dne bude expoziční čas příliš krátký a také se budou vrhat stíny a světla do fotografie. Další proměnná je rychlost tekoucí vody, když teče hodně pomalu můžeme si pomoci slabým ND filtrem nebo lehce přiclonit ale ne moc. Jestli-že voda teče hodně rychle, musíme zase použít kratší čas třeba 1/2s. Takže můžeme snížit clonu nebo zvýšit ISO o jednu hodnotu.

Rozmazání tekoucí vody dodá snímku dynamiku

Takže jak postupovat v praxi???

Našli jsme nějaký menší vodopád nebo říčku, připravili jsme si kompozici, upevníme stativ s objektivem a polarizačním filtrem, nastavíme v MANUÁLNÍM režimu clonu, čas a ISO. Někdy se může hodit fotit přes expoziční bracketing, protože ve scéně může být velký dynamický rozsah stínu a světel. Nezapomeneme zaostřit a vypnout stabilizaci objektivu. Pootočíme polarizačním filtrem tak, abychom zredukovali odlesky a jsme připraveni na fotografování. Může se hodit dálková spoušť a dáme se do focení.

Scéna vodopádu mezi skálami

Horská říčka s atmosférou rozmazaného proudu

Jeskynné minerály na stropě a říčka

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

TOP 5 fotografií roku 2020

TOP 5 fotografií roku 2020

Můj výběr TOP 5 fotografií za rok 2020Připomenutí letní Šumavy. Jedno z nejlepších míst na foceni noční oblohy??. Cesta na tohle...